niedziela, 3 listopada 2013

Owady i inne stawonogi.

OWADY I STAWONOGI



Owady są najliczniejszą gromadą zwierząt. Z półtora miliona gatunków, milion stanowią własnie owady. A wiele z nich nie zostało jeszcze nawet odkrytych. Podobnie jest z pajęczakami. Znamy na razie 75 tys. gatunków, ale wiadomo, że może być ich nawet kilka razy więcej. I niemal każdego dnia naukowcy trafiają na ślad nowych okazów. 
Do stawonogów, które są największą grupą bezkręgowców, oprócz owadów i pajęczaków zaliczamy jeszcze m.in. skorupiaki. To były jedne z pierwszych stawonogów na Ziemi! Można tu spotkać rozwielitki ledwie dostrzegalne ludzkim okiem i ogromne homary.
Wszystkie stawonogi łączy kilka podstawowych cech. Mają szkielet zewnętrzny okrywający, podzielone na segmenty ciało i odnóża połączone z ciałem stawami. Właśnie stawy odróżniają te zwierzęta od innych bezkręgowców. Dzięki nim mogą biegać, pływać, skakać, przez co szybciej znajdują pokarm, a nawet partnera. Sprawniej niż inne bezkręgowce, choćby ślimaki, uciekają przed napastnikiem i łatwiej im zdobywać nowe tereny. Niektóre gatunki, na przykład langusty, wyruszają w bardzo dalekie podróże. Każdego roku przemieszczają się pomiędzy cieplejszymi i zimniejszymi wodami. Podążając jedna za drugą utrzymują ze sobą kontakt poprzez dotyk lub wzrok.
Owady wyposażone są w skrzydła, które wykształciły się u nich 100 mln lat przed pojawieniem się na naszej planecie latających gadów i ssaków. Dzięki temu wszędzie ich pełno. Ozdabiają nasz świat, ale też często nam przeszkadzają. Trudno narzekać na motyle i ważki, lecz komary, pchły czy muchy nie należą do najmilszych stworzeń. 
Owady są pokarmem wielu zwierząt, więc muszą mieć szybki refleks. Pomaga im w tym specyficzna budowa oka, dzięki której rejestrują obrazy dużo szybciej niż my.
Wszystkie stawonogi mają kilka cech wspólnych. Ich budowa jest segmentowa, a z każdego segmentu wyrasta para odnóży składających się z kilku członków, połączonych stawami. Ciało stawonogów pokrywa twardy szkielet zewnętrzny, tzw. oskórek, wytworzony z białka i chityny.
Morskie stawonogi mają pancerz wzmocniony węglanem wapnia, a lądowe cienką warstwę wosku, która zapobiega wysuszaniu. Poza tym wszystkie posiadają otwarty układ krwionośny - narządy są zanurzone w hemolimfie, za której krążenie w ciele odpowiedzialne jest serce.

Informacje z Małej Encyklopedii Faktu (Zwierzęta Część V)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz