środa, 13 czerwca 2012

Wielcy władcy starożytnej Mezopotamii.

WIELCY WŁADCY STAROŻYTNEJ MEZOPOTAMII.



  1. Gilgamesz - Półlegendarny władca miasta Uruk. Jeśli wierzyć eposowi odnalezionemu na 12 glinianych tabliczkach w ruinach biblioteki króla Assurbanipala w Niniwie, dokonał wielu bohaterskich czynów. Opowieść o Gilgameszu należy do najstarszych dzieł literackich na świecie. Historycy do dziś się spierają, w jakim stopniu jest ona oparta o autentyczne wydarzenia.
  2.  Sargon Wielki (zmarł ok. 2284 r. p.n.e.) - Twórca semickiego państwa Akad. Od 2340 r. p.n.e. podporządkowywał sobie kolejno sumeryjskie miasta-państwa w Mezopotamii. W podbojach dotarł aż do brzegów Morza Śródziemnego. Był sprawnym administratorem: ujednolicił system miar i wag, scentralizował państwo, stworzył silną armię. Założona przez niego dynastia przetrwała ponad sto lat.
  3. Hammurabi (zmarł k. 1750 r. p.n.e.) - Król Babilonu i twórca jego potęgi. Zjednoczył całą Mezopotamię pod swoim berłem, rozbudował system irygacyjny, stworzył silną monarchię opartą na zawodowej administracji i rozbudowanym, ujednoliconym systemie praw. Kodeks Hammurabiego, odnaleziony przez archeologów, należy do najważniejszych tekstów prawniczych w historii ludzkości.
  4. Nabuchodonozor II (zmarł w 562 r. p.n.e.) - Władca Babilonu od 605 r. Podczas niezwykle długich rządów Nabuchodonozora Babilończycy w licznych wojnach pokonali wszystkich na Bliskim Wschodzie - włącznie z Egipcjanami i Żydami. Po zdobyciu Jerozolimy Nabuchodonozor kazał zburzyć świątynię Salomona i przesiedlił Żydów do Babilonu - rozpoczynając w ten sposób tzw. okres niewoli babilońskiej.
  5. Cyrus Wielki (zmarł w 529 r. p.n.e.) - Twórca państwa perskiego i wybitny wódz i znakomity administrator. Imperium Persów obejmowało obszar od Indii po Morze Śródziemne. Tereny dzisiejszego Iraku były jego częścią (Cyrus zniszczył państwo babilońskie w 539 r. p.n.e). Przez wieki był wzorem prawego, tolerancyjnego i sprawiedliwego władcy.
  6. Aleksander Wielki (356-323 p.n.e.) - Król Macedonii, zdobywca państwa perskiego. Wychowanego wielkiego greckiego filozofa Arystotelesa, niezwykle utalentowany wódz i polityk. Aleksander zdobył Mezopotamię podczas wojny z Persami, stanowiła ona jedną z prowincji jego imperium. Państwo Aleksandra zdobył Mezopotamię podczas wojny z Persami, stanowiła ona jedną z prowincji jego imperium. Państwo Aleksandra rozpadło się wkrótce po jego śmierci. Mezopotamia przypadła w udziale jego generałowi Seleukosowi, założycielowi dynastii Seleukidów.
  7. Trajan (53-117) - Cesarz Rzymu. Za jego rządów imperium było najpotężniejsze. Podbiła Dację (dziś - Rumunia), Armenię i Mezopotamię. Rzymianie wycofali się stamtąd po śmierci Trajana. Jego następca, Hadrian, uważał, że takie wielkie terytorium będzie zbyt trudne do obrony. 
FOCUS (www.focus.pl)
lipiec 2003 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz